Bezpečnosť cyklistu

Bezpečnosť cyklistu to už dávno nie sú len klasická prilba a svetlo ale dnes už hovoríme o inteligentnej prilbe či svetle a iných prvkoch ktoré nájdeme či už na bicykli alebo na samotnom jazdcovi.

1. Inteligentné svetlá

Tieto svetlá sa dokážu prispôsobovať svetelným podmienkam v ktorých sa cyklista práve nachádza. Pri jazde cez deň sú zhasnuté alebo svietia len v úspornom režime, ak ale jazdec náhle vojde napríklad do tunela, rozsvietia sa. To isté platí aj pri jazde za šera či v tme. Okrem toho, svetlo sa zapne a vypne podľa toho či je bicykel v pohybe alebo sa zastaví. Môže byť vybavené aj funkciou brzdové svetlo, kedy pri stlačení brzdy sa rozsvieti na maximum tak ako na motocykli. Ďalej to môžu byť funkcie ako smerovky či premietanie laserových lúčov na cestu. Ovládanie je diaľkové, svetlá a ovládače sú vode odolné.

Na trhu sú už aj svetlá ktoré pri jazde na bicykli identifikujú nebezpečné situácie ako kruhové objazdy, hustú premávku, križovatku či blížiace sa auto v tme a rýchlo na ne reagujú a upravia svoj jas a frekvenciu blikania.

2. Kamery a radary

Tak ako pri automobiloch tak aj pri bicykloch a elektro bicykloch vidíme použitie kamerových a radarových prvkov čím viac. Na bicykloch najčastejšie plnia funkciu spätného zrkadla kedy kamerový alebo radarový systém informuje cyklistu o situácií za nim. Môžu byť skombinované aj so svetlami ktoré zároveň reagujú podľa detekcie objektu radaru. Či cena týchto zariadení bude konkurovať klasickým zrkadlám ťažko teraz povedať.

3. Klaksón na bicykel

Keď sa auto rúti smerom na vás, malý zvonček ho jednoducho neupozorní. Silný klaksón ako na aute však môžete mať aj na bicykli. Sila zvuku klaksónu je 125 decibelov ale i viac, čo šoféri aut už podvedome registrujú a nasmerujú pohľad na vás. Klaksóny sú nabíjateľné a vode odolné a tak zvyšujú bezpečnosť cyklistu.

4. Airbagová prilba

Vzduchový vankúš v tvare prilby má detekčný systém ktorý dokáže zaznamenať náraz, aktivovať airbag a ochrániť vašu hlavu za 0,1 sekundy. Je 8x bezpečnejšia ako tradičná prilba, dá sa spárovať s mobilným telefónom ktorý pri nehode odošle správu záchrannému systému.

5. Detektor nárazu

Tento detektor sa pripevní na prilbu, ak zaznamená náraz, odošle núdzovú správu aj so súradnicami miesta nárazu. Ak máte radi sólovú cyklistiku na tichých trasách, môže to byť záchranca života.

6. Skladacia prilba

Problém s prilbami je, že sú objemné a zaberajú miesto, čo veľakrát spôsobuje že cyklista vyrazí bez nej. Dnes už máme na trhu prilby ktoré sa dajú poskladať aj viac ako o polovicu jej rozloženej veľkosti, čo už nemusí odradiť jazdca ktorý by inak šiel na nákup do obchodu bez nej. Preto môžeme kľudne túto funkciu považovať za ďalší bezpečnostný prvok.

7. Jednoduchá navigácia

Pozeranie sa na obrazovku navigácie je posledná vec čo by mal cyklista počas jazdy robiť a väčšina z nich to ani nemá v úmysle pokiaľ to nie je potrebné. Veď na bicykli nejazdíme preto aby sme pozerali na obrazovku telefónu či navigácie. Konečne už môžeme častejšie vidieť navigačné systémy ktoré majú jednoduché a jasne viditeľné svetelné signály na obrazovke alebo sú to jednoduché zvukové signály ako napríklad pípanie, ktoré vás upozornia na odbočenie bez toho že by ste museli spustiť zrak z cesty. Preto pri kúpe navigácie by sme mali prihliadať aj na tento dôležitý aspekt.

Niekoľko produktov, ktoré zvyšujú bezpečnosť cyklistu nájdete aj v našom obchode.

Prejsť do obchodu

POZRIEŤ PODOBNÉ

Ďalšie obľúbené články

ODOBERAJTE NOVINKY A ŠETRITE

Prihlásiť sa na odber

Prihlásením sa na odber potvrdzujete, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov a budete informovaní o novinkách a našich akciách.

Prihlásením sa na odber potvrdzujete, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov a budete informovaní o novinkách a našich akciách.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.