Vyberáme zrkadlo na bicykel

Bezpečnosť samotného zrkadla na bicykel

Pri výbere zrkadla je potrebné vziať do úvahy aj to či samotné zrkadlo nemôže ohroziť jazdca. Napríklad či sa zrkadlo pri silnom náraze môže rozbiť na ostré kúsky, či sú na ňom ostré hrany alebo  drôty.

Hmotnosť zrkadla na bicykel

Účelom zrkadiel na bicykel je zvýšiť informovanosť o situácií – nie pridávať na váhe, preto by mala byť hmotnosť zrkadiel čo najmenšia a to najmä pri zrkadlách umiestnených na okuliaroch alebo prilbe no nie na úkor jeho odolnosti. Zrkadlo by malo byť teda ľahké a odolné a malo by vydržať bežné otrasy. Kvalita materiálu tu teda hrá veľkú úlohu.

Nastaviteľnosť

Mali by byť nastaviteľné podľa pozície jazdca, aby sa účinnosť zrkadla neznižovala a teda aby sa neznížil rozsah zorného poľa zrkadla a aby určenie objektu v zrkadle nebolo sťažené.

Umiestnenie

Výber zrkadla podľa jeho umiestnenia je individuálna záležitosť a zväčša si jazdec vyberá typ zrkadla podľa toho na aký účel bicykel či elektro bicykel používa.

Podľa umiestnenia zrkadla by sme mohli rozlíšiť 4 typy ktoré sa na trhu nachádzajú:

Zrkadlá na rukoväti

sú navrhnuté tak aby  na koniec riadidiel a presahovali najširšiu časť jazdca. Existuje mnoho spôsobov pripevnenia, niektoré nahradia koncovku riadidiel, iné majú výkyvné pánty alebo sú pripevnené priamo na riadidlách či suchým zipsom.

Zrkadlá na prilbe

Sú prevažne v dvoch základných typoch, ktoré sa líšia predovšetkým montážnym systémom upevnenia. Jeden je skrutkový systém na prilbe a druhý lepiaca nálepka (páska). No môžeme vidieť aj rôzne iné nápadité spôsoby, treba však mať na pamäti že okrem toho že zrkadlo sa hýbe spolu s našou hlavou, môže sa hýbať aj s uvoľnenou prilbou a ak sa k tomu pridajú vibrácie z nestabilného montážneho systému, bude problém ho nastaviť.

Zrkadlá na okuliaroch

Zrkadlo sa pripevní najčastejšie na nožičku cyklistických alebo dioptrických okuliarov pomocou trojbodového úchytu. Spravidla sa umiestňuje buď v úrovni očí alebo mierne nad a len tak ďaleko do strany aby prilba či kukla nezavadzala vo výhľade.

Zrkadlá v sklách okuliarov

Jedná sa o veľmi kvalitné zrkadlá, ktoré sa pripevňujú priamo k vnútornej časti skiel okuliarov. Sú veľmi malé a majú nastaviteľnú otočnú základňu. Sú však vhodné skôr pre tých ktorí nepotrebujú korekciu videnia na diaľku, teda nenosia dioptrické okuliare, inak môžete mať problém so zaostrením na blízke zrkadlo. Keďže je zrkadlo umiestnené do strany len v rozsahu okuliarov, môže byť obraz blokovaný hlavou alebo remienkom od prilby.

Bezpečné spätné zrkadlo na bicykel, alebo elektrobicykel nájdete aj v našom obchode.

Prejsť do obchodu

POZRIEŤ PODOBNÉ

Ďalšie obľúbené články

ODOBERAJTE NOVINKY A ŠETRITE

Prihlásiť sa na odber

Prihlásením sa na odber potvrdzujete, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov a budete informovaní o novinkách a našich akciách.

Prihlásením sa na odber potvrdzujete, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov a budete informovaní o novinkách a našich akciách.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.