Treba mať zrkadlo na bicykel?

Dlhé roky sa o zrkadlách pre cyklistov vedú diskusie najmä medzi cyklistami a vždy sú tam tí ktorí ich zatracujú a tí ktorí na ne nedopustia. Ale tí čo používajú bicykel už nejaký ten rok, vedia o tom svoje. Jeho výhoda oproti iným bezpečnostným prvkom tohto typu spočíva v jeho jednoduchosti. Je to mechanická súčiastka, bez batérii, nabíjačky či softvéru a relatívne lacná. Treba si však priznať fakt, že nám nikdy nenahradí pohľad našimi očami. Zrkadlo alebo iné prvky určené na tento účel slúžia skôr ako nástroj na zvýšenie informovanosti o situácii za cyklistom (jeho zorným poľom) a s týmto prístupom by sme sa mali rozhodovať pri jeho kúpe. Ďalej je to už len o tom ako, kde, kedy, ako často a s akým bicyklom či elektro bicyklom jazdíte.

Jazda v meste a do práce

Ak v meste na bicykli denne dochádzate do práce alebo jazdíte prevažne po cestách, iste zrkadlo oceníte. Keď ste zabalený do kukly alebo kapucne, je o niečo ťažšie otočiť hlavu, aby ste videli čo sa blíži zozadu.

Ak nosíte dioptrické okuliare, podľa druhu šošoviek, bude pravdepodobne potrebné otočiť hlavu viacej ako ostatní cyklisti, aby ste skôr ako mimo okuliarov mohli pozerať cez ne. To platí najmä pre krátkozrakých cyklistov, pretože vykukovať mimo okuliarov nestačí.

Zrkadlo na bicykel je ideálne do hustej premávky

Ak jazdíte v hustej premávke, kde sa často vyžaduje zmena jazdného pruhu, sú obvykle nevyhnutné informácie o premávke vzadu. Inokedy chcete sledovať motoristov za vami, aby ste dostali varovanie pred predbiehajúcimi a odbočujúcimi autami či pred nárazmi vetra kamiónov.

Ak sú popritom cesty plné dier, kaluží či nepredvídateľných šoférov pred vami, tak zrkadlo tu má určite svoje miesto pretože jednoducho na obzeranie sa dozadu nie je čas.

Ak ste cestný cyklista isto viete čo očakávať keď vás obieha kamión či miestny nevyjazdený mladík prekračujúci povolenú rýchlosť na historickom BMW.

To sú situácie kedy môže byť nebezpečné sa obzerať a kedy cyklista ocení rýchly pohľad do zrkadla.

Na trhu sú rôzne typy zrkadiel, či už podľa jeho umiestnenia, veľkosti, jasnosti či citlivosti na hmlu a mráz. Môžu byť umiestnené na riadidlách, koncoch riadidiel, brzdovej páke, na prilbách, okuliaroch a dokonca aj na sklách okuliarov.

Takéto spätné zrkadlo na bicykel, alebo elektrobicykel nájdete aj v našom obchode.

Prejsť do obchodu

POZRIEŤ PODOBNÉ

Ďalšie obľúbené články

ODOBERAJTE NOVINKY A ŠETRITE

Prihlásiť sa na odber

Prihlásením sa na odber potvrdzujete, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov a budete informovaní o novinkách a našich akciách.

Prihlásením sa na odber potvrdzujete, že súhlasíte so spracovaním osobných údajov a budete informovaní o novinkách a našich akciách.

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.